İsrail Saldırılarında Gazze Şeridi'nde 200 Günde 34 Bin 183 Kişi Hayatını Kaybetti İsrail Saldırılarında Gazze Şeridi'nde 200 Günde 34 Bin 183 Kişi Hayatını Kaybetti

 

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Endonezya, mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo’nun anayasal görev süresinin bitmesinin ardından görevi üstlenecek kişiyi belirlemek üzere seçimlere gitti. Jokowi olarak bilinen ve 10 yıldır devlet başkanlığı görevini yürüten Widodo, görevde ikinci 5 yıllık dönemini tamamladığı için yasalar gereği yeniden aday olamadı.

Devlet Başkanlığı İçin 3 Aday Var

Devlet başkanlığı için 3 adayın yarıştığı seçimlerde, mevcut Savunma Bakanı Prabowo Subianto’ya, Widodo’nun oğlu Surakarta Belediye Başkanı Gibran Rakabuming Raka başkan yardımcısı adayı olarak eşlik etti. Subianto, 2014 ve 2019 seçimlerindeki mağlubiyetinden sonra 3. kez devlet başkanlığına aday oldu. Bir diğer aday ise eski Orta Java Valisi Ganjar Pranowo’ya, mevcut Endonezya Siyasi, Hukuk ve Güvenlik İşleri Koordinasyon Bakanı Muhamed Mahfud MD başkan yardımcısı adayı olarak eşlik etti. Üçüncü aday ise eski Cakarta Valisi Anies Baswedan’a, eski Bakan Muhaimin İskender başkan yardımcısı adayı olarak eşlik etti.

Resmi Sonuçlar Birkaç Hafta İçinde Açıklanacak

Seçimlerde, hiçbir adayın çoğunluğu kazanamaması halinde, ilk iki sırada bulunanlar arasında haziran ayında ikinci tur oylama yapılacak. Resmi sonuçların birkaç haftadan önce açıklanması beklenmiyor. Üç farklı zaman dilimi uygulanan ülke 17 bin adadan oluşuyor. Anakaranın yanı sıra adalardaki seçim sonuçlarının gelmesi zaman alıyor.

Kaynak: (İLKHA)