Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji alanındaki dışa bağımlılığının azaltılması yönünde önemli açıklamalarda bulundu. Üsküdar’daki bir toplantıda gençlerle buluşan Bakan Bayraktar, enerji ithalatının ülke ekonomisi üzerindeki baskısını ve bu durumu değiştirmek için yapılan çalışmaları anlattı.

Şırnak’ta Petrol Keşfi ve Üretim Hedefleri

Bakan Bayraktar, Şırnak’ın Gabar Dağı bölgesinde gerçekleştirilen ve 1 milyar varillik petrol rezervi keşfedilen çalışmaları hatırlatarak, günlük üretimin hızla arttığını ve yıl sonuna kadar günlük 100 bin varil üretim hedeflendiğini belirtti. Bu hedefin, Türkiye’nin mevcut petrol üretiminin iki katından fazla olduğunu vurguladı.

Altın Fiyatlarında Düşüş Eğilimi Altın Fiyatlarında Düşüş Eğilimi

Sakarya Gaz Sahası’ndan Doğal Gaz Üretimi

Sakarya Gaz Sahası’nda günlük 3,7 milyon metreküp doğal gaz üretildiğini aktaran Bayraktar, bu rakamın sadece bir başlangıç olduğunu ve üretimin artırılması gerektiğini ifade etti. 2024 yılında yeni aramalar ve kuyularla Türkiye’nin enerji sektöründe yeni müjdelerin olabileceğini dile getirdi.

Enerji İthalatı ve Ekonomik Etkiler

Türkiye’nin enerji ihtiyacının büyük bir kısmını ithalat yoluyla karşıladığını belirten Bakan Bayraktar, bu durumun döviz çıkışına neden olduğunu ve enerji bağımsızlığına ulaşmanın önemini vurguladı. Doğal gaz, petrol ve kömür ithalatının yüksek oranlarına dikkat çekerek, yerli enerji kaynaklarının geliştirilmesinin ekonomik ve stratejik önemini anlattı.

Kaynak: (İLKHA)