Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, kamu sektöründe enerji tasarrufu ve enerji verimliliğinin artırılması için önemli çalışmalar yapılıyor.

Bu kapsamda enerji arz güvenliğinin sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2053 yılı için belirlediği net sıfır emisyon hedefinin gerçekleştirilmesi için çevre dostu politikalar oluşturuluyor.

Enerji verimliliği stratejileri, sunulan hizmetlerin kalitesinden ödün vermeden ve toplumsal refahı olumsuz etkilemeden geliştirilmektedir.

Enerji Verimliliği Stratejisi 2030 ve İkinci Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2024-2030'a göre, 2030 yılına kadar enerji tüketiminin %16 oranında azaltılması ve bu sayede 100 milyon ton emisyon azaltımı sağlanması planlanmaktadır.

Erdoğan: Anadolu'da Yeni Bir Tarım ve Kırsal Kalkınma Süreci Başlatıyoruz Erdoğan: Anadolu'da Yeni Bir Tarım ve Kırsal Kalkınma Süreci Başlatıyoruz

Buna ek olarak, kamu binalarında yüzde 30 enerji tasarrufu sağlanması ve 2030 yılına kadar 1,2 milyon sokak lambasının LED'e dönüştürülmesinin tamamlanması planlanmaktadır.

Bu dönüşümlerin sağlanması için elektrik dağıtım şirketleri ve yerel yönetimlerle koordinasyon sağlanacaktır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, "Enerji verimliliği öncelikli gündem maddelerimizden biri. Enerji planlamalarımızda bu konu önemli bir yer tutuyor. Her alanda enerji verimliliğini teşvik edeceğiz. Bu alanda yeni yatırımları destekleyeceğiz. 2030 yılı için ortaya koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için ilgili bakanlıklarla aktif olarak çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı