Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı ve bu veriler, memur ve emekli maaşlarına yönelik zam oranlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca, işçi emeklileri için daha önceki açıklamalar doğrultusunda kademeli zam uygulamasının da gündemde olduğu belirtiliyor.

Ekim ayı enflasyonu, Aralık ayına göre %55, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %61,36 artış gösterdi. Ayrıca on iki aylık ortalama enflasyon %54,26 olarak kaydedildi.

Emekliler ve memurlar, zamlarını son altı aylık enflasyon verilerine göre alırlar. Haziran ayındaki enflasyon verilerine göre, işçi emeklileri %19,77 oranında zam almıştı.

Brent Petrol 80 Dolar Seviyesinde İşlem Görüyor Brent Petrol 80 Dolar Seviyesinde İşlem Görüyor

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarındaki enflasyon ise %29,41 olarak gerçekleşti. Bu durumda Sosyal Sigorta Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklilerinin dört aylık dönemde alacakları zam oranı veya enflasyon farkı %29,41 olarak belirlendi.

Memur maaşlarına Temmuz ayında %17,55 oranında ve 8.077 TL seyyanen zam yapıldı. Ayrıca Temmuz ayında toplu iş sözleşmesi gereği %6 toplu sözleşme zammı uygulandı. %6'yı aşan enflasyon farkı da maaşlara yansıtıldı ve dört aylık dönemde memur maaşlarına %22,08 oranında enflasyon farkı eklendi.

Memurlar ve memur emeklileri, 2023 yılı için toplu iş sözleşmesine göre ilk altı ay için %8 zam ve ikinci altı ay için %6 zam alacaklar. Ayrıca, enflasyon farkı da hesaba katılacak.

Eğer yıl sonunda enflasyon oranı Merkez Bankası'nın tahmin ettiği gibi %65 düzeyinde gerçekleşirse, SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak ayında %37,76 oranında enflasyon farkı ile zam alacaklar. Memur ve emekli memur maaşları ise %49,45 oranında artacak.

Muhabir: MEHMET MEKİ AKGÜL