Irak'ın Erbil kentinde, özellikle ABD'nin Erbil Başkonsolosluğu ve Erbil Uluslararası Havalimanı yakınlarında olmak üzere birçok bölgede füze ve insansız hava aracı (İHA) saldırıları düzenlendiği bildirildi. Saldırılarda patlama sesleri duyulduğu ve çeşitli bölgelerde evlerin camlarının sarsıldığı sosyal medyada paylaşılan görüntülerde görüldü.

Katar, Gazze’deki soykırıma dur demek için BM’yi harekete geçirdi Katar, Gazze’deki soykırıma dur demek için BM’yi harekete geçirdi

Erbil Valisi Ümit Hoşnav, saldırıların ardından yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun üstlendiği saldırıları "insanlık dışı terörist" eylemler olarak nitelendirdi. Hoşnav, yerel medyaya yaptığı açıklamada, "Erbil'e karşı insanlık dışı bir terör saldırısı yapıldı." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, saldırı bölgelerinde C-RAM sistemlerinin füze ve İHA'ları engellemek için faaliyet gösterdiği görüldü. Bazı füzelerin sivil yerleşim alanlarına isabet ettiği, yangınların çıktığı ve can kayıplarının olduğu haberleri de yer aldı.

Erbil'deki saldırılar sonucunda hayatını kaybedenler arasında iş adamı Peşrev Dizeyi'nin bulunduğu, eşinin ve oğlunun yaralandığı belirtildi.

Saldırıların ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) henüz resmi bir açıklama gelmezken, İran Devrim Muhafızları Ordusu, saldırıların hedefindeki "İran karşıtı terörist grupların ve casusların karargahlarını balistik füzelerle vurduğunu" açıklamıştı.

Kaynak: (Haber Merkezi)