Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir ziyareti kapsamında Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile bir araya geldi. İki lider, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Toplantısı İçin Brüksel'e Gidecek Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Toplantısı İçin Brüksel'e Gidecek

Ticaret hacmi 6 milyar dolara ulaştı

Erdoğan, Cezayir ile asırlara sâri dostluk ve kardeşlik bağlarına sahip olduklarını belirterek, ticaret hacminin 6 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Erdoğan, “Karşılıklı yatırımlarımızı artırmak için çalışıyoruz. Savunma sanayi alanında da çok büyük potansiyele sahip olduğumuzu görüyoruz. Kültür merkezleri açılması konusunda da süreçleri hızlandırdık.” dedi.

Gazze’de esir takasına ilişkin görüşmeler devam ediyor

Erdoğan, Gazze’de esir takasına ilişkin, “Şu anda rehinelerin iadesiyle ilgili görüşmeler devam ediyor. Katar’la müşterek bir çalışma içerisinde süreci devam ettiriyoruz. Temennimiz odur ki bir an önce bu rehinelerin takasında neticeyi alırız.” dedi. Erdoğan, Gazze’de kalıcı ateşkesin tesisi ve insani yardımların bölgeye intikal etmesinin öncelikleri olduğunu vurguladı.

Tebbun: Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ise, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyledi. Tebbun, “Türkiye ile Cezayir arasında tarihi ve kültürel bağlar vardır. Bu bağları daha da güçlendirmek için iş birliğimizi her alanda artırmak istiyoruz. Ticaret, yatırım, enerji, savunma, kültür, eğitim gibi alanlarda ortak projeler yürütmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Tebbun, Gazze’deki duruma da değinerek, İsrail’in saldırılarını kınadı. Tebbun, “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırıdır. Filistin halkının meşru haklarını destekliyoruz. Gazze’de ateşkesin sağlanması ve insani krizin çözülmesi için çaba gösteriyoruz.” dedi.

(İLKHA)