Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile yaptığı görüşme öncesinde Gazze'deki durumu değerlendirdi. Erdoğan, 7 Ekim'den bu yana süren çatışmalarda binlerce Filistinlinin hayatını kaybettiğini, hastanelerin ve ibadethanelerin vurulduğunu vurguladı. İsrail'in nükleer silahlara sahip olduğunu belirten Erdoğan, bu durumun bölgede adil bir barışın önündeki engellerden biri olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Azerbaycan’ın Milli Kurtuluş Günü Mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Azerbaycan’ın Milli Kurtuluş Günü Mesajı

Erdoğan, Gazze'deki insani dramın önemine vurgu yaparak, Türkiye'nin bölgedeki barış için elinden geleni yapmaya hazır olduğunu söyledi. Filistin ve İsrail arasında adil ve kalıcı bir barışın kaçınılmaz olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin bu süreçte Almanya ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

Gazze'deki esir takası konusuna da değinen Erdoğan, "Rehinelerin takası deniliyor. Eyvallah, biz buna da varız. Fakat rehine sayısı itibarıyla İsrail'deki rehinelerin sayısı nedir? Öbür tarafta, Hamas'ın veya Filistin'in elindeki rehinelerin sayısı nedir? Buna da baktığımız zaman katbekat fazlasıyla İsrail'in elinde rehine var. Yılların rehineleri, tutsakları İsrail'in elinde. Bunu da görmemiz lazım. Bunu görmezsek bu da haksızlık olur. Biz bütün bunlara varız." şeklinde konuştu.

Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz ile görüşmelerinde Gazze'de yaşananları çok daha farklı bir şekilde ele alacaklarını ve insani ateşkese nasıl katkıda bulunabileceklerini tartışacaklarını belirtti. Türkiye'nin bölgedeki insani yardıma devam edeceğini söyleyen Erdoğan, "Bir borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir." dedi.

Kaynak: (İLKHA)