Antakya Medeniyetler Korosu, Aydın Doğan Ödülü’nü aldı Antakya Medeniyetler Korosu, Aydın Doğan Ödülü’nü aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk dili konuşan ülkeleri bir araya getiren Türk Devletleri Teşkilatı’nın 10. Zirvesi’ne katılmak üzere yarın Kazakistan’a gidecek. Erdoğan’ın ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmenin yanı sıra, bölgedeki güvenlik ve istikrarı artırmanın da fırsatını sunacak.

Türk Devri temasıyla düzenlenecek zirve

Erdoğan’ın 2-3 Kasım tarihlerinde Astana’da gerçekleştireceği ziyaret sırasında, “Türk Devri” temasıyla düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi’ne katılması planlanıyor. Zirvede, teşkilatın dönem başkanlığı Özbekistan’dan Kazakistan’a devredilecek.

Zirvede, liderler teşkilat bünyesinde işbirliğinin ilerletilmesine yönelik çalışmaları ele alacak. Ayrıca, küresel ve bölgesel meseleler, terörle mücadele, enerji güvenliği, ticaret ve yatırım gibi konular da gündeme gelecek.

İkili görüşmeler yapacak

Erdoğan’ın ziyareti sırasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile ikili görüşme yapması ve Türk Devletleri Teşkilatı Parlamenter Asamblesi Genel Kurulu’na hitap etmesi bekleniyor. Erdoğan, ayrıca diğer liderlerle de ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Erdoğan’ın Kazakistan ziyareti, Türk dili konuşan ülkeler arasındaki dayanışma ve işbirliğini güçlendirecek. Erdoğan, Türkiye’nin bölgedeki rolünü ve etkinliğini artırma hedefini de ortaya koyacak.

(İLKHA)