Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un davetine icabetle, bugün Cezayir’e resmi ziyarette bulunacak. Ziyaret kapsamında, Türkiye ile Cezayir arasındaki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin İkinci Toplantısı gerçekleştirilecek. Konsey Toplantısı, iki Cumhurbaşkanının başkanlığında, ilgili bakanların katılımlarıyla başkent Cezayir’de yapılacak.

Meteorolojiden Sıcak Hava Uyarısı Meteorolojiden Sıcak Hava Uyarısı

İki ülke arasındaki işbirliği derinleştirilecek

Toplantıda, son dönemde önemli ivme kazanan Türkiye-Cezayir ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Türkiye ile Cezayir arasında çeşitli anlaşma ve mutabakat metinlerinin imzalanması da öngörülüyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Bölgesel ve küresel meseleler görüşülecek

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Gazze ve işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan saldırılar başta olmak üzere, bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınayarak, uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırmıştı. Erdoğan, Cezayir’in de Filistin davasına verdiği destekten dolayı teşekkür etmişti.


 
Kaynak: (İLKHA)