Gazze’de vahşet devam ediyor

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ile bölgede yaşanan insani kriz ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin topraklarına yönelen vahşetin giderek derinleştiğini, sivil ölümlerinin her geçen dakika arttığını belirterek, İsrail’in uluslararası hukuku hiçe saydığını ve savaş suçları işlediğini kaydetti. Erdoğan, İsrail’in bu suçlarından dolayı uluslararası mahkemelerde cezalandırılması yönünde çalışacaklarını ve İtalya’dan bu konuda destek beklediğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Merhum Lütfi Doğan İçin Taziye Mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Merhum Lütfi Doğan İçin Taziye Mesajı

Ateşkes ve kalıcı barış için işbirliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’de insani durumun acil olarak iyileştirilmesi için genişletilmiş insani duraklamalar, sınırsız yardım dağıtımı, tıbbi tahliyeler ve Gazze’de tutulan esirlerin koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulundu. Erdoğan, tüm tarafların uluslararası insancıl hukuka riayet etmesi gerektiğini vurguladı.

Erdoğan, Gazze’deki insani durumun çözümü için siyasi sürecin yeniden başlatılması gerektiğini de söyledi. Erdoğan, iki devletli çözümü desteklediklerini ve taraflara, BM kararlarına ve uluslararası hukuka uygun olarak, barışçıl ve müzakere yoluyla anlaşmaya varmaları çağrısında bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığına verdiği desteğin altını çizdi.

(İLKHA)