Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki konuşmasının sosyal medyada manipüle edildiğini duyurdu. Yapılan tespitlerde, görüntülerin bağlamından koparılarak kesildiği belirlendi.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Kurulu görüşmelerinde yaptığı konuşmanın bazı sosyal medya hesaplarında manipüle edildiği tespit edildiği ifade edildi. Manipülasyonun, Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının bir bölümünün alınarak bağlamından koparıldığı şeklinde gerçekleştiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında, "Birleşmiş Milletlerin öncülüğünde dünyanın güvenliğini, huzurunu, refahını sağlamakla görevli kurumları hızla yeniden yapılandırmalıyız. Coğrafyasıyla ve demografisiyle dünyadaki tüm kökenleri, inançları, kültürleri temsil yeteneğine sahip bir küresel yönetim mimarisi inşa etmeliyiz. Netice olarak tüm kalbimizle bir kez daha diyoruz ki; dünya 5'ten büyüktür, daha adil bir dünya mümkündür." ifadeleri yer aldı.

Ancak manipülasyon yapılan bölüm, "Coğrafyasıyla ve demografisiyle dünyadaki tüm kökenleri, inançları, kültürleri temsil yeteneğine sahip bir küresel yönetim mimarisi inşa etmeliyiz." şeklinde kesilerek bağlamından koparıldı.

Cumhurbaşkanı'nın asıl çağrısı ise, BM gibi kuruluşların daha kapsayıcı olması ve dünya genelinde daha adil bir düzenin mümkün olduğu yönündeydi. Manipülasyonun bu gerçeği çarpıtmayı amaçladığı belirtildi.

Engelli Vatandaşın Seyahat Hakkını Askıya Alan TCDD'ye Ceza Engelli Vatandaşın Seyahat Hakkını Askıya Alan TCDD'ye Ceza
Kaynak: (İLKHA)