Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede Başbakan Erdoğan ve Miçotakis, 7 Aralık 2023 tarihinde Atina'da gerçekleştirilen Türk-Yunan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin beşinci toplantısının sonuçlarını, Dışişleri Bakanı'nın liderliğinde o tarihten bu yana yürütülen siyasi diyalog, pozitif gündem ve güven arttırıcı önlemler temelinde gözden geçirdiler. Kaydedilen ilerlemeyi değerlendirdiler.

Çeşitli alanlarda ortak çıkarlara dayalı tedbirleri içeren "Pozitif Gündem" Ortak Eylem Planı kapsamında bugüne kadar kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladılar.

Ortak Eylem Planı'nın ikili ilişkilerin temel ayaklarından biri olan ekonomik işbirliğinin geliştirilmesindeki öneminin vurgulandığı görüşmede iki lider, belirli hedef alanlarına dayalı işbirliğini teşvik eden Türk-Yunan Ekonomik Konseyi'nin kurulmasını memnuniyetle karşılamış ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkarılması yönündeki kararlılıklarını teyit etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Miçotakis  ve beraberindeki heyeti Ankara'da kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi:  "Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyimizin beşinci toplantısı çerçevesinde aralık ayında Atina'yı ziyaret etmiştim. Diyalog kanallarını açık tutma, ilişkilerimizde yaşanan ivmeyi geliştirme noktasında karşılıklı mutabakatımızı teyit etmiştik. Bu müşterek anlayışı, dostane ilişkiler ve iyi komşuluk hakkını Atina Bildirgesi ile de kayıt altına almıştık. Değerli Kiryakos'un beş ay sonra iadeyi ziyarette bulunması, bu mutabakatın bir yansımasıdır. Kendisine ikili münasebetlerimizi ilerletme konusundaki samimiyetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Şehit Onbaşı Recep Kabala’nın Ailesine Başsağlığı Mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Şehit Onbaşı Recep Kabala’nın Ailesine Başsağlığı Mesajı

2024 Mayis A A 34553138

Türkiye ile Yunanistan arasında artan işbirliğinin her iki ülke ve tüm bölge için faydalı olacağına inandığını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Sayın Başbakan ile biraz önce dar kapsamlı, son derece verimli, samimi ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmelerimizde ikili gündemimizde yer alan konuları etraflıca gözden geçirdik. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 6 milyar dolar olan ikili ticaretimizi, 10 milyar dolara çıkartma hedefiyle çalışıyoruz. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulumuz ile Yunan Ticaret Odaları Birliği arasında imzalanan Ortak İş Konseyi kurulmasına ilişkin anlaşma, çabalarımıza büyük katkı sağlayacak. Deprem kuşağında yer alan ülkelerimiz, tabii afetler karşısında komşuluk hukukunun gereğini hep yerine getirmiş, birbirlerinin yardımına ilk koşan ülkelerden olmuşlardır. Yine bugün imzalanan afet ve acil durum yönetimi alanındaki mutabakat zaptı, bu kulvardaki ahdi zeminimizi sağlamlaştırmıştır. Ziyaret vesilesiyle imzalanan sağlık ve tıp bilimleri alanlarında iş birliğine dair anlaşmayla da iş birliğimizi tahkim etmiş olduk."

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Yunanistan Başbakanı Miçotakis onuruna resmi bir akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki yemek basına kapalı gerçekleşti.

Yemeğe her iki ülkeden heyetler de katıldı.

Editör: Mehmet Şah AKAYDIN