Taksiciyi 20 Yerinden Bıçaklayıp Gasbeden Şüpheli Gözaltına Alındı Taksiciyi 20 Yerinden Bıçaklayıp Gasbeden Şüpheli Gözaltına Alındı

İzmir'deki bir eğlence mekanı, bekarlığa veda partisi yapmak isteyen 8 kişilik erkek grubunun rezervasyon talebini reddettiği için Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'ndan (TİHEK) 80 bin lira idari para cezası aldı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'nun kararına göre, evlilik öncesi arkadaşlarıyla kutlama yapmak isteyen A.Ö, İzmir'deki bir eğlence mekanında rezervasyon yaptırmak istedi. Ancak işletme, sadece erkek müşterilerden oluşan grupların rezervasyon taleplerini kabul etmeyeceklerini belirterek rezervasyonu reddetti.

Şikayet üzerine TİHEK'e başvuran kişi, işletmeyle yaptığı yazışmaların ekran görüntüsünü delil olarak sundu. İşletmenin, sadece erkeklerden oluşan grupları kabul etmeyeceklerini belirttiği görüntüler, ayrımcılık yapıldığı iddiasını güçlendirdi. TİHEK'in incelemesi sonucunda işletmeye, cinsiyet temelinde ayrımcılık yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 80 bin lira idari para cezası verildi.

TİHEK'in kararında, eşitlik ilkesi ve ayrımcılık yasağının önemine vurgu yapıldı. İşletmenin, erkek müşterilerin içki tüketmesinin kadın müşterilere rahatsızlık vereceği gibi önyargılarla hareket ettiği belirtildi. Bu durumun, ayrımcılık olgusunu besleyen ön yargılardan biri olduğu vurgulandı. TİHEK, işletmenin bu tutumuyla amacın meşru olmadığı kanaatine vardı ve 80 bin lira idari para cezası verdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı