Erken emeklilik, birçok kişinin geleceğine dair kurduğu hayallerin başında gelir. Bu hayalin gerçekleşebilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş olan erken emeklilik şartlarının yerine getirilmesi gerekilir.

Yeni dönem itibari ile birçok kişi için erken emeklilik hakkının söz konusu olacağını özellikle kadınları ilgilendiren düzenlemelerin hayat geçirileceğini belirten yetkililer, hali hazırda da bazı kişiler için erken emekliliğin önünün açık olduğunu bildirdi. Borçlanma ile erken emeklilik hakkının elde edilebileceğini ifade eden yetkililer, söz konusu fırsata ilişkin detayları aktardı.

ERKEKLER İÇİN ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

emekli-olamayana-toplu-para-imkani-bir-dilekce-ile-basvurabilirsiniz-1611702730501-1-1

Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girmiş olan EYT yasası kapsamında pek çok kişi erken emeklilik fırsatını elde etti. Yaş şartına takılmadan yalnızca prim ve sigortalılık süresi şartları çerçevesinde emeklilik başvurusunda bulunan kişilerin işlemleri devam ederken erkekleri yakından ilgilendiren bir açıklama yapıldı.

Kadınlar için duyurulmuş olan doğum borçlanması hakkının bir benzerinin erkekler için de geçerli olduğunu belirten yetkililer, detayları aktardı. Yetkililerden edinilen bilgilere göre askerlik görevini sigortalı olarak çalışmaya başlamadan önce yerine getirmiş olan kişiler, askerlik borçlanması hakkından yararlanarak erken emekli olabilecekler. Toplu prim ödemesi, askerlik süresi üzerinden hesaplanacak.

TCMB, TL Depo Alım İhalesine 329 Milyar 87 Milyon Liralık Teklif Aldı TCMB, TL Depo Alım İhalesine 329 Milyar 87 Milyon Liralık Teklif Aldı

ASKERLİK BORÇLANMASI İÇİN ACELE EDİN

Askerlik ve doğum gibi durumlardan ötürü kişilere tanımlanan borçlanma hakkı üzerine açıklamalarda bulunan uzmanlar, güncel tutarlara dikkat çekti. Şu an için 15 aylık askerlik borçlanması bedelinin 64 bin 386 TL olduğunu ifade eden uzmanlar, yeni yıla girilmesi ile birlikte bu tutarın artacağını vurguladı.

Günlük borçlanma tutarlarının mevcut asgari ücrete göre hesaplandığını belirten uzmanlar, Ocak 2024’te zamlanacak olan maaş ile birlikte borçlanma hesabının değişeceğini bildirdi. Yüzde 50’lik maaş artışına göre bir hesap yapan uzmanlar, bu tahminin gerçekleşmesi durumunda 15 aylık askerlik borçlanması tutarının 32 bin 193 TL kadar artacağını kaydetti.

Kaynak: (Haber Merkezi)