Her çalışanın hayali olan erken emeklilik, bir süredir çalışan kesim tarafından isteniyordu. Özellikle 1999 tarihinden önce girişi olan, ancak değişen bir yasa nedeniyle yaşa takılanlar sesini duyurmak için ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)’ platformunu hayata geçirdi. Bunun bir sonucu olarak çıkarılan yeni düzenleme adını platformdan alırken, kamuoyunda EYT olarak adlandırıldı. EYT’nin ardından diğer mağduriyetlere yönelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni düzenleme için düğmeye bastı.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emeklilikle ilgili yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, EYT düzenlemesinin ardından yeniden kolları sıvadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlardan duyurduğu kadınlara özel emeklilik düzenlemesi ile Bağ-Kur ile SSK arasındaki prim gününün eşitlenmesine ilişkin bir hazırlık içerinde olduğu öğrenilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yeni düzenleme kapsamına staj ve çıraklık mağdurlarını alıp almayacağı da merak edilir oldu. Peki staj ve çıraklık mağdurları erken emekli olabilecek mi? İşte yeni emeklilik düzenlemesine ilişkin tüm detaylar…

KADINLAR VE BAĞ-KURLULAR İÇİN ERKEN EMEKLİLİK KAPIDA

c26809c9-ekne2tb7cepw207pyma1re

Bilindiği üzere SSK ile Bağ-Kur arasında güncel düzenlemenin yarattığı 1.800 günlük prim farkı bulunuyor. Bunu gidermek ve primi eşitlemek için harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni düzenlemenin düğmesine bastı. Bu kapsamda Bağ-Kur mensuplarının 1.800 gün daha erken emekli olmasını mümkün kılacak olan yeni düzenlemenin içerisine kadınlara yönelik de bazı avantajları alacağı bilinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu avantajlara ilişkin de çalışmalarına başladı. Bu hazırlığın üzerine gözler staj ve çıraklık mağdurları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na döndü.

Asgari Ücrette Yeni Dönem: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan Son Dakika Açıklaması! Asgari Ücrette Yeni Dönem: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan Son Dakika Açıklaması!

STAJ VE ÇIRAKLIK MAĞDURLARI BAKANLIĞIN GÜNDEMİNDE

Kısa bir süre önce emeklilik reformu ile ilgili düzenleme mesajları veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından harekete geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadınların emekliliğini teşvik etmek adına prim desteği vermeye hazırlanıyor. Ancak bir süredir beklenen staj ve çıraklık günlerinin sayılması halinde EYT kapsamına girecek olan 1999 ve öncesindeki sigorta girişli olanlar için henüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bir açıklama gelmemiş bulunuyor. Ankara kulislerine göre bakanlık bu konuyu da gündeminde tutuyor.

Kaynak: Haber Merkezi