Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin'i tanıyacağını duyurdu Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin'i tanıyacağını duyurdu

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ve Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan'ın başkanlık ettiği Sınır Çizme Komisyonu'nun dokuzuncu toplantısı iki ülke arasındaki sınırda gerçekleştirildi.

Azerbaycan'dan yapılan açıklamaya göre, 19 Nisan 2024 tarihinde yapılan 8. toplantının protokolüne ilişkin çalışmalar ele alındı ve Azerbaycan ile Ermenistan, birinci Karabağ çatışması sırasında Ermenistan tarafından işgal edilen dört köyün Azerbaycan'a iadesine ilişkin bir protokol imzaladı.

Protokole göre, Azerbaycan'ın Gazah ili yönündeki sınır, Sovyetler Birliği'nin çöküşü sırasında mevcut olan sınıra uygun belirlenmesi kararı alındığı ve hattın Bağanis (Ermenistan)-Bağanis Ayrım (Azerbaycan), Voskepar (Ermenistan)-Aşağı Eskipara (Azerbaycan), Kirants (Ermenistan)-Heyrimli (Azerbaycan) ve Berkaber (Ermenistan)-Kızılhacılı (Azerbaycan) köyleri arasından geçecek. 

Kaynak: (İLKHA)