Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan toprak kayması olayının ardından gerçekleştirilen maden sahası incelemesinde, bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan 27 sayfalık ön rapor tamamlandı. Raporda, yaşanan olayın iş kazası olarak nitelendirildiği ve sorumluların belirlendiği ifade edildi.

Bilirkişi heyetinin raporunda, aralarında iş güvenliği uzmanları, çevre, jeoloji, inşaat ve ziraat mühendislerinin bulunduğu 27 sayfalık bir rapor hazırlandı. Raporda, olayın iş kazası olarak nitelendirildiği ve asli kusurlu bulunan kişilerin belirlendiği aktarıldı.

Operasyon direktörü vekili, proses oksit müdürü, oksit operasyon başmühendisi, oksit operasyon mühendisi ve borulama şefi gibi isimlerin asli kusurlu olarak belirlendiği raporda, yaşanan olayın önemli nedenlerinden biri olarak da iş güvenliği önlemlerinin yetersizliği gösterildi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2024-2028 Stratejik Planı Yayımlandı Diyanet İşleri Başkanlığının 2024-2028 Stratejik Planı Yayımlandı

Raporda ayrıca, asıl işveren şirketin genel müdür yardımcısı ile alt işveren şirketlerde çalışan vardiya mühendisi, saha formeni, mühendis, formen ve şirket müdürlerinin yanı sıra saha şeflerinin tali kusurlu olarak tespit edildiği bilgisi yer aldı.

İnceleme sonucunda belirlenen kusurlarla ilgili olarak hukuki süreç başlatıldığı ve sorumluların gereken cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği ifade edildi. Şu anda ise olayın detaylı incelemesi ve sorumluların belirlenmesi amacıyla devam eden çalışmaların sürdüğü belirtildi. Kamuoyu, yaşanan olayın sonuçlarını yakından takip etmeye devam edecek.

Kaynak: AA