Erzurum'da son günlerde etkili olan sel felaketi, 11 ilçede 36 mahalleyi vurdu. Valilikten yapılan açıklamaya göre, sel nedeniyle 1 kişi hayatını kaybederken, 4 kişi de yaralandı. Ayrıca, tarım arazileri, ahırlar ve evler zarar gördü, 95 hayvan telef oldu.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Tekman'ın Kalaycı, Hamzanlar, Mollamehmet ve Dalsöğüt, Pasinler'in Büyüktuy, Pusudere, Küçüktuy ve Yeniköy, Karayazı'nın Sukonak ve Dörtpınar, Karaçoban'ın Kopal, Uzundere'nin Sapaca, Çamlıyamaç, Gölbaşı, Cevizli, Seyitefendi, Dikyar, Ulubağ, Gölbaşı, Cevizli ve Çağlayan, Oltu'nun Sarısaz ve Dikyar, Tortum'un Pirinkayalar, Horasan'ın Çamlıkale, Kadıcelal, Akçatoprak, Kükürtlü ve Harçlı, Narman'ın Alabalık, Köprüköy'ün Akça ve Ağcaşar ile İspir'in Sarıkonaklar, Köprüköy, Halilpaşa ve Çamlıkaya mahalleleri selden etkilendi.

Akdeniz'de 3.2 Büyüklüğünde Deprem Akdeniz'de 3.2 Büyüklüğünde Deprem

Selin meydana geldiği bölgelerde su tahliyesi çalışmaları devam ediyor. Yaralı vatandaşlar tedavi altına alınırken, ekipler hasar tespit çalışmalarını tamamladı. Selden zarar gören ailelere psiko-sosyal destek çalışmaları başlatıldı. Kızılay, afetten etkilenenler için 20 mutfak seti, 80 battaniye ve 80 yatak gibi ihtiyaç malzemelerini bölgeye sevk etti.

Mobil baz istasyonları bölgeye intikal ettirilirken, yol açma çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Elektrik hatlarındaki arızalar giderildi ve İspir ile Uzundere'de çalışmalar devam ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, ailelerin ihtiyaçlarına göre gıda paketi, hijyenik malzeme ve 10 bin lira nakdi yardımda bulundu.

Vali Çiftçi, en kısa sürede yaraların sarılacağına belirterek, "Sel felaketinde hayatını kaybeden kardeşimize Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza şifa diliyorum. İnşallah hep birlikte selin oluşturduğu yarayı saracağız. Vatandaşlarımızın bizlerden ve AFAD’tan gelecek ikazlara uymalarını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı