Birleşmiş Milletler (BM), Etiyopya’da yaşanan gıda krizinin ciddiyetine dikkat çekti. BM Etiyopya Mukim Koordinatörlüğü ile Etiyopya Afet Risk Yönetimi Komisyonu, ortak bir açıklama yaparak, Etiyopya’nın dünyadaki en şiddetli gıda kriziyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Açıklamada, yaklaşık 4 milyon kişinin gıda güvenliğinden yoksun olduğu ve acil insani yardıma ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Sudan’da açlık alarmı: Nüfusun yüzde 95’i tam öğün yiyemiyor Sudan’da açlık alarmı: Nüfusun yüzde 95’i tam öğün yiyemiyor

Yetersiz Yağış ve İklim Değişikliği Gıdaya Erişimi Zorlaştırıyor

BM, Etiyopya’da gıda krizine neden olan başlıca faktörlerin yetersiz yağış ve iklim değişikliği olduğunu vurguladı. Açıklamada, 2022 yılında tekrarlanan kuraklık olaylarının Afar, Amhara, Tigray, Oromia, Güney ve Güneybatı bölgelerinde tarım üretimini ve hayvancılığı olumsuz etkilediği, gıdaya erişimi de büyük ölçüde güçleştirdiği ifade edildi. Açıklamada, ayrıca, Etiyopya’nın çatışmalardan ve yerinden edilmelerden de etkilendiği, bu durumun da gıda krizini derinleştirdiği belirtildi.

Kaynak: (İLKHA)