Almanya genelinde 10 şehirde oynanacak şampiyona, 14 Haziran Cuma günü Almanya ile İskoçya arasında Münih'teki Allianz Arena'da oynanacak açılış maçıyla başlayacak.

EURO 2024, Almanya'nın Berlin, Köln, Münih, Frankfurt, Hamburg, Dortmund, Leipzig, Gelsenkirchen, Stuttgart ve Düsseldorf  şehirleri ev sahipliği yapacak.

EURO 2024'te dörderli 6 grupta toplam 24 takım mücadele edecek. Grupları ilk iki sırada tamamlayan takımlar ve en iyi 4 grup üçüncüsü, son 16 turuna yükselecek. Bu aşamadan itibaren turnuva, tek maç eleme usulüne göre devam edecek.

A Milli Futbol Takımı, F Grubu'nda Portekiz, Gürcistan ve Çekya ile mücadele edecek. Türkiye, şampiyonadaki ilk maçını 18 Haziran Salı günü Gürcistan ile Dortmund'da oynayacak. İkinci maçında 22 Haziran Cumartesi günü Portekiz ile karşılaşacak olan milli takım, üçüncü maçını ise 26 Haziran Çarşamba günü Çekya ile Hamburg'da yapacak.

Türkiye, FIVB Kadınlar Milletler Ligi’nde Çeyrek Finalde Elendi Türkiye, FIVB Kadınlar Milletler Ligi’nde Çeyrek Finalde Elendi

Gruplar

  • A Grubu: Almanya, İskoçya, Macaristan, İsviçre
  • B Grubu: İspanya, Hırvatistan, İtalya, Arnavutluk
  • C Grubu: Slovenya, Danimarka, Sırbistan, İngiltere
  • D Grubu: Polonya, Hollanda, Avusturya, Fransa
  • E Grubu: Belçika, Slovakya, Romanya, Ukrayna
  • F Grubu: Türkiye, Gürcistan, Portekiz, Çekya
     

EURO 2024'e katılacak takımlara toplam 331 milyon avro para ödülü dağıtılacak. Katılım ücreti olarak her takıma 9 milyon 250 bin avro verilecek. Takımlar, her galibiyet için 1 milyon avro, beraberlik için 500 bin avro kazanacak. Son 16 turuna katılan ekipler 1,5 milyon, çeyrek finale çıkan takımlar 2,5 milyon, yarı finale kalan takımlar ise 4 milyon avro alacak. Şampiyon takım 8 milyon avro ek ödeme kazanacak ve maksimum 28 milyon 250 bin avro para ödülüne ulaşabilecek. İkinci olan takım ise 5 milyon avro ek ödeme alacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı