Ev fiyatlarındaki artış, ev satın almak isteyenleri zorluyor. Bu nedenle devlet bankaları tarafından uygun kredi seçenekleri, zaman zaman sunuluyor. Hükümet, ev almak isteyenlere yönelik çeşitli çalışmalar başlattı. Orta Vadeli Program kapsamında farklı tutarlarda finansman desteği verilmesi öngörüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ev almak isteyenlere yönelik çalışmalar konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu. Verilecek destekler sayesinde konut alımları artacak. Konut alımının yanı sıra farklı konularda da vatandaşlara destek verilecek.

EVİ OLMAYANLAR İÇİN YENİ BİR KAMPANYA BAŞLATILDI

Döviz Kurlarında Son Durum Döviz Kurlarında Son Durum

5ee60442b57f1511d0684e0c-2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre evi olmayanlara yönelik bir kampanya düzenlenecek. Kampanya kapsamında finansal destek sağlanacak. Düzenlenen kampanyanın sorumluluğu, Merkez Bankasında ve Bankacılık Düzenleme, Denetleme Kurumunda olacak.

KONUT KAMPANYASINDAN KİMLER YARARLANACAK?

Konut kampanyasından yararlanmak için şu şartlar sağlanmalıdır:

-Evi olmayanlar, kampanyadan yararlanacak.

-%1,20 faiz oranıyla kredi verilecek.

-5 milyon TL’ye kadar olan evler için konut değerinin %80’i tutarında kredi verilecek.

-Son bir yılda ev satanlar, kampanyadan yararlanamayacak.

KREDİ FAİZ ORANI %1,20 OLARAK AÇIKLANDI

Kampanyaya ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. Kredi faiz oranı 1,20 olarak açıklandı. Kredi vadesi ise 180 ay olarak belirtildi. Kredinin amacı, fiyatların artması nedeniyle vatandaşların ev sahibi olmasını kolaylaştırmak olarak belirtiliyor. Konut piyasasında yaşanan durgunluğun da önüne geçileceği düşünülüyor.

Konut kredisi, kamu bankaları aracılığıyla verilecek. Kamu bankaları, kendi kriterlerine göre de kredi almak isteyenleri değerlendirecek. Kredi notunun düşük olması, devlet desteğinden yararlanma noktasında engel teşkil edebilir.

Son zamanlarda konut kredisinde faiz oranlarının yükselmesi, devlet destekli krediyi avantajlı hale getiriyor. Vatandaşlar, normal kredileri geri ödemekte ciddi anlamda zorlanıyor. Bu nedenle devlet destekli kredi ile ev sahibi olmak, pek çok vatandaşın hayalini süslüyor. Konu ile ilgili tüm detaylar, kısa süre içerisinde açıklanacak.

Kaynak: (Haber Merkezi)