Ev dekorasyonunda ve yaşam alanlarının konforlu hale getirilmesinde koltuk takımı tercihleri son derece önemlidir. Bazı basit hatalar geri dönüşü olmayan hatalar yapmanıza neden olabilmektedir.

Yaşam alanlarının en önemli dekorasyon ürünlerinden olan koltuk takımı seçimlerinde doğru ürünleri seçmek için 5 detaya dikkat etmek bile yetiyor. Ünlü iç mimarlardan koltuk seçiminde hata yapmamanızı sağlayacak öneriler.

KULLANIM ALANI VE BOYUTLARA DİKKAT

Koltuk takımı seçiminde ilk detay şüphesiz ki kullanım alanına uygun ölçülerde olmasıdır. Sadece tasarımına göre değil, koltuk takımlarının ölçüsüne göre seçilmesi gerekiyor. Ayrıca özellikle küçük evler için fonksiyonel kullanıma sahip koltuk takımları birçok fayda sunmaktadır.

RENK SEÇİMİ VE TARZI DOĞRU SEÇİN

kose

TOGG, Kasım Ayındaki Atağıyla 2023'te Tesla'yı Geride Bıraktı TOGG, Kasım Ayındaki Atağıyla 2023'te Tesla'yı Geride Bıraktı

Koltuk ölçüleri ve fonksiyonel özelliklerinin dışında dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir unsur ise koltuk tarzı ve renkleridir. İlk olarak evin genel dekorasyonuna uygun tasarım detaylarının olması gerekiyor. Klasik, avangard, minimalist gibi tarzlar arasından seçimleri evin geneline ve duvar rengi, dekoratif ürünlerin rengine göre seçilmesi önemlidir.

KUMAŞ SEÇİMİNDE ÖNEMLİ DETAY

Koltuk takımlarında günümüzde birçok farklı kumaş kullanılıyor. Deri, şönil, tay tüyü, pamuk, keten, kadife ve nubuk en sık tercih edilen kumaş türleridir. Kumaş, deri ve suni deri olarak da basitçe sınıflandırılan bu kumaşların lekelere, toza ve yıpranmalara, solmalara karşı dayanıklı olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilir. Özellikle kolay temizlenebilir ve leke tutmayan akıllı kumaşlar seçilmelidir.

KONFOR İLK TERCİH OLMALI

Koltuk takımları dekorasyonu güçlendiren temel unsur olsa da konfor mutlaka ilk sırada dikkate alınan unsur olmalıdır. Evinizin bir showroom gibi görünmesinden önce rahat olup olmadığı ve kullanışlılığına bakılması şarttır.

DAYANIKLILIK VE KALİTE ÖNEMLİ

Koltuk takımları genelde uzun yıllar kullanılan ürünlerdir. Bu nedenle tasarımıyla her dönemin modasını yansıtması ve dayanıklılık, kalite gibi unsurları ile uzun yıllar dayanması da dikkate alınması gereken temel konulardan biridir.

Kaynak: Haber Merkezi