Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, tam bağımlı vatandaşlar ve ailelerine yönelik Evde Bakım Yardımlarının bu ay itibarıyla hesaplara yatırıldığını duyurdu. Toplamda 2,8 milyar TL tutarındaki ödemeyle, bakıma ihtiyaç duyan bireylerin aileleri desteklenerek aile bütünlüğünün korunması hedefleniyor.

Bakan Göktaş, Evde Bakım Yardımının 2006 yılında engelli bireylerin aile yanında desteklenmesi amacıyla başlatıldığını hatırlattı. Bu program sayesinde, tam bağımlı yakınlarının bakımını üstlenen aile üyelerine ekonomik destek sağlanarak ailelerin güçlendirilmesi ve bakım yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor.

Batı ve Doğu Karadeniz İçin Fırtına Uyarısı Batı ve Doğu Karadeniz İçin Fırtına Uyarısı

Evde Bakım Yardımı kapsamında, her hak sahibine aylık 5.097 TL ödeme yapıldığı belirtildi. Bu ay itibarıyla toplamda 2,8 milyar TL'nin hesaplara aktarıldığı bilgisi verildi. Şu anda 562 bin vatandaşın Evde Bakım Yardımı'ndan faydalandığı ifade edildi.

Bakan Göktaş, açıklamasında, engellilik alanında hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olmasının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, toplumun her bir bireyine eşit ve adil sosyal hizmet modelleri sunarak hiç kimsenin geride bırakılmadığı bir toplum vizyonuyla hareket ettiklerini belirtti.

Kaynak: (İLKHA)