"Kıskaç-17" Operasyonunda FETÖ'ye Darbe: 45 Şüpheli Yakalandı "Kıskaç-17" Operasyonunda FETÖ'ye Darbe: 45 Şüpheli Yakalandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, geçen yıl başlatılan Evde Bakıma Destek Pilot Uygulaması ile tam bağımlı engellilerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve ailelerinin desteklenmesi amacına ulaştıklarını duyurdu. Üç büyük ilde uygulanan projede, evde bakıma muhtaç 3 bin 407 vatandaşın yaşam standartlarının iyileştirilmesi hedeflendi.

Bakan Göktaş'ın belirttiğine göre, projede engelli ve yaşlı vatandaşların kendi sosyal çevrelerinden kopmadan, evlerinde bakımlarının sağlanması amaçlanıyor. Bu kapsamda evde bakım yardımları, sosyal yardımlar ve gündüzlü bakım hizmetleri sunularak kurumsal bakım ihtiyacı azaltılıyor. İlk etapta Adana, Ankara ve İzmir'de uygulanan bu model, evde bakım yardımı alan ailelere yönelik olarak geliştirildi.

Proje dahilinde, bakım personeli, hemşireler, sosyal çalışmacılar ve psikologlardan oluşan bir ekip kuruldu. Bu ekip, bakanlık uzmanları ve akademisyenler tarafından eğitildi ve ziyaret edilen hanelerde detaylı ihtiyaç analizleri gerçekleştirildi. Yaklaşık 600 engelli birey için bireysel bakım planları oluşturulurken, ailelere yönelik eğitim ve psikososyal destek hizmetleri verildi.

Bakan Göktaş, elde edilen olumlu geri dönüşlerle bu hizmet modelini ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı