Hafta sonu itibari ile ülke genelinde etkili olmaya başlayan sağanak yağış, birçok bölgede hava sıcaklıklarının da ciddi oranlarda düşüşe geçmesine yol açtı. Yağış, gök gürültüsü, rüzgar derken adeta kışı yaşayan birçok vatandaş, gözlerini kombilere çevirdi.

Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte yüksek oranlarda zamlanan, Karadeniz gazının keşfedilmesi ile birlikte ise ‘ücretsiz’ açıklaması ile müjdelenen doğal gaz, bu ay itibari ile birçok evde etkili olmaya başladı. Aylardır 25 metreküpe kadar olan gaz kullanımları için tek kuruş ücret ödemeyen vatandaşlar, yüksek kullanım durumunda gelecek olan faturalardan çekinmeye başladı. Bu neden ile ısının dışarıya çıkmaması, dışarıdan da soğuk havanın gelmemesi için çeşitli yollar arayan tüketicilere, işin uzmanlarından önemli tavsiyeler geldi. Pencere ve balkonlardan gelen dondurucu soğuğun basit önlemler ile engellenebileceğini belirten uzmanlar, konuya ilişkin detayları paylaştı.

KALIN PERDE KULLANIN

penceredeki-bu-ozelligi-biliyor-musunuz-iste-evinizi-isitacak-yontem-1665142074202

Uzmanlara göre kış mevsimi boyunca tüm yaşam alanlarında kalın perde kullanılması gerekir. Böylelikle ısının içeride kalması sağlanır. Bu da doğal gaz faturalarında korkutan rakamlar ile karşılaşılmamasına aracılık etmiş olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, perdenin petekleri kapatmıyor olmasıdır. Aksi takdirde peteğin sıcaklığı eve yayılmaz ve kombi boşuna çalışmış olur.

KAPI VE PENCERELERE DİKKAT

Şanlıurfa’da Otluk Alanda Çıkan Yangın Panik Yarattı Şanlıurfa’da Otluk Alanda Çıkan Yangın Panik Yarattı

Özellikle kış aylarında kapı ve pencerelerin oldukça önemli olduğunu ifade eden uzmanlar, hava geçişini önlemek amacı ile yapışkan ve fitilli bantların kullanılabileceğini belirtti. Yanı sıra sürgülü kapılar için de önlem alınması gerektiğini belirten uzmanlar, burada da plastik kitlerden yararlanılabileceğini vurguladı.

Balkon kapılarının çoğunluk ile soğuk havayı geçirdiğini ifade eden uzmanlar, bunun bozulan macundan kaynaklandığını belirtti. Uzmanlara göre hem kapıların hem de pencerelerin macunları havalar daha da soğumadan kontrol edilmeli ve eğer yıpranmış bir yer var ise orası yeni macun ile doldurulmalıdır.

Kaynak: (Haber Merkezi)