Ehliyete Dev Zam Geliyor: 2024 Yılında Kurs ve Harç Ücretlerinde Büyük Artış! Ehliyete Dev Zam Geliyor: 2024 Yılında Kurs ve Harç Ücretlerinde Büyük Artış!

Zorlu hayat şartları toplumun her kesimini direkt olarak etkilemeye devam ederken bu süreçte evlilik hayali kuran çiftler de resmen köşeye sıkıştı. Beyaz eşya, koltuk takımı, düğün salonu, balayı derken her kalemde yüksek fiyatlar ile karşı karşıya kalan gençler, evlilik hayallerini dahi ertelemek durumunda kaldı. Bu noktada özellikle destek haberlerini yakından takip etmeye başlayan gençlere, farklı başlıklar altında birçok müjde verildi.

AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan vaatlerden olan faizsiz evlilik kredisi, geçtiğimiz günlerde yeniden gündeme geldi. İlk kez evlenecek olan gençlere ödeme erteleme ve sıfır faiz avantajları ile 150 bin TL’ye kadar kredi desteğinin verileceğini belirten yetkililer, söz konusu düzenlemenin Meclis onayına sunulacağını ifade etti.

150 bin TL’lik evlilik kredisi için geri sayım devam ederken Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yeniden değerleme oranının çeyiz hesaplarına verilen devlet katkısını da etkileyeceği öğrenildi. Peki, çeyiz hesabı nedir? Çeyiz hesabında devlet katkısı ne kadar? İşte ayrıntılar…

DEVLET KATKILI ÇEYİZ HESABI NEDİR?

evlenecek-ciftlere-27-bin-tl-dugun-hibesi-552115

Çeyiz hesabı, bankalar tarafından sunulan bir hesap çeşididir. Bu hesap türü, evlilik için birikim yapmak isteyen kişileri kapsar. 27 yaşından önce ilk evliliğini gerçekleştiren tüm gençler, çeyiz hesabından devlet katkısı ile birlikte yararlanabilirler. Devlet katkısı, birikim tutarının yüzde 25’ini kapsar.

2024 DEVLET KATKISI NE KADAR OLACAK?

Çeyiz hesabında ödeme tutarları ve destek üst limiti, her sene ocak ayında değişmektedir. Değişim tutarı ise yeniden değerleme oranına göre belirlenir. Bu sene için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanmış olan yeniden değerleme oranı, yüzde 58,46 olarak kayda geçmiştir. Bu kapsamda 2024 Ocak dönemi itibari ile çeyiz hesabı devlet katkısı bu oranda artış gösterecektir. Buna göre gençlere verilen destek tutarı 36 bin 548 TL’den 57 bin 915 TL’ye yükselecektir.

Hem erkek hem de kadın tarafından açılan hesaplara ayrı ayrı destek verilmektedir. Bu kapsamda bir çift ilgili hesapları karşılığında 115 bin 930 TL’ye kadar devlet desteği alabileceklerdir.

Kaynak: Haber Merkezi