İş sağlığı ve güvenliği, yasalar ve yönetmeliklerle zorunlu hale getirildi. Ancak bu konuda denetimlerin yeterli olmaması nedeniyle bazı sektörlerde ciddi sıkıntılar söz konusu oluyor. Özellikle ev işlerinde çalışan kadınlar, bu sıkıntılarla karşılaşıyor. Evlerde temizlik, çocuk bakımı için çalışan kadınların birçoğunun sosyal güvencesi yok.

Ev hizmetlerinde çalışan kadınlar, kendi can güvenliklerini hiçe sayıp temizlik yapmaya çalışıyor. Bu nedenle yaralanmalı ya da ölümle sonuçlanan iş kazaları meydana gelebiliyor. Yüksekten düşme, elektrik çarpması ve yanma gibi kazalara maruz kalan kadınlar, sigortasız olduğu için haklarını aramakta güçlük çekmekte.

GEREKLİ ÖNLEMLER, DEVLET ELİYLE ALINMALI

evine_temizlik_icin_cagirdigi_kadina_tecavuz_etti_h48098_3c67b

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkan Yardımcısı Şebnem Akman Balta tarafından yapılan açıklamaya göre evde çalışanlar için gerekli önlemler alınmalı. Balta, fabrikalarda ve diğer iş alanlarında yapılan denetimlerin iş güvenliğini sağlamada etkili olduğunu belirtiyor. Bu nedenle evlerde de benzer şekilde denetim yapılması gerektiğini belirtiyor.

Menekşe Bakımı Nasıl Olmalıdır? Menekşe Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Evinde temizlik personeli ya da bakıcı çalıştıranlar, iş sağlığı önlemlerini almakla yükümlüdür. Bir iş kazası meydana gelmesi halinde yardımcı personel çalıştıranlar, tazminat ödemek zorunda kalabilir. Bu gibi durumlarda; destekten yoksun kalma tazminatı gibi ödemeler yapılması gerekebilir.

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLAR, TACİZ KORKUSU YAŞIYOR

Evlere temizlik ya da çocuk bakımı için gidenler, taciz endişesi yaşıyor. Taciz durumunda kadınlar hem İş Kanunu hem de Ceza Kanunu kapsamında şikâyette bulunabilir. Cinsel taciz durumunda iki yıla kadar hapis cezası öngörülebilir.

Ev hizmetlerinde çalışan kadınlar, kendi can güvenlikleri için de bazı tedbirler almalıdır. Yüksek katlardaki camları, içerden silmekte fayda vardır. Bıçaklar ve kesici aletler her zaman dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

Güvenlik riski yaratan durumlar hakkında mutlaka ev sahiplerine bilgi verilmelidir. Sigortasız çalışmamak, yasal haklarınızı kullanabilmek açısından önemlidir. Sigortasız çalıştırma durumunda işveren, SGK’ya şikayet edilmelidir.

Kaynak: Haber Merkezi