Mutlu olmak için evlenen insanlar, süreç içerisinde farklı problemlerle karşı karşıya gelebilir. Çiftler arasındaki anlaşmazlıklar, çocuklara ilişkin problemler; ciddi bir sorun yaratır. Ayrıca ekonomik ve manevi problemler de söz konusu olabilir.

Evli çiftlerin hayatını kabusa çeviren nedenlerden biri de psikolojik rahatsızlıklardır. Bu psikolojik rahatsızlıklar arasında sosyal ve fiziksel anhedoni de vardır. Bu rahatsızlıklar, kişilerin evlilikten aldığı hazzı azaltıyor. Ayrıca iletişim sorunları ve şiddetli geçimsizlik yaşanabilir. Gerekli psikolojik tedaviye vakit kaybetmeden başlanarak anhedoni probleminden kurtulabilirsiniz.

SOSYAL VE FİZİKSEL ANHEDONİ NEDİR?

Sosyal anhedoni, kişinin sosyal ilişkilerden kaçınması anlamına gelir. Bu nedenle sosyal etkileşim her zaman asgari seviyede tutulur. Sosyal anhedoninin yanı sıra fiziksel anhedoni de vardır.

Fiziksel anhedonide başka kişilerle fiziksel temastan kaçınılır. Yemek yerken keyif almamak ve farklı fiziksel faaliyetlerden uzaklaşmak da bu duruma örnektir. Anhedoni, farklı psikolojik rahatsızlıklarla bir arada yaşanabilir. Ayrıca şizofreni gibi ciddi durumlarda da görülebilir.

ANHEDONİNİN EVLİLİĞE OLAN ETKİLERİ

Pesimizm Ne Demek? Pesimizm Ne Demek?

anhedoni-e

Sosyal anhedoni problemi olan kişiler, uzun ilişki yaşamakta ya da evlenmekte zorlanır. Evlenenler ve uzun ilişkisi olanlar ise bu ilişkilerini yürütmekte güçlük çeker. Singapurlu bilim adamları tarafından yapılan çalışma sırasında anhedoni etkilerini ölçmek için 100 çift incelendi.

Araştırma sonuçlarına göre sosyal anhedoni söz konusu ise bir tarafın talepkâr bir tarafın çekingen olduğu bir ilişki yaşanır. Psikolojik rahatsızlığı olmayan taraf, sorunu çözme eğilimindedir. Diğer taraf ise bundan kaçınır. Araştırmacılar, konunun daha net anlaşılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Anhedoni tarzı psikolojik problemleri olanlar, bir an evvel psikolojik destek almalıdır. Bunun yanı sıra çift terapisi almak da bu noktada daha faydalı olur. Böylece mevcut problem, daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulur ve evlilik mutlu bir şekilde devam edebilir.

Kaynak: (Haber Merkezi)