İhracat Eylül Ayında Yüzde 0,5 Azaldı


Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre, 2023 yılının eylül ayında ihracat miktarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 azalarak 22 milyar 490 milyon dolara geriledi. Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ihracat ise yüzde 2,3 azalış gösterdi.

İthalat Eylül Ayında Yüzde 14,6 Azaldı


TÜİK'in verilerine göre, eylül ayında Türkiye'nin ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,6 azalarak 27 milyar 501 milyon dolar olarak kaydedildi. Enerji ürünleri ve parasal olmayan altın hariç ithalat ise yüzde 1,5 gerileme gösterdi.

Dış Ticaret Açığı Azaldı, İhracatın İthalatı Karşılama Oranı Arttı


Eylül ayında Türkiye'nin dış ticaret açığı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,8 azalarak 5 milyar 12 milyon dolara geriledi. Aynı dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 81,8'e yükseldi.

Türkiye Finans Katılım Bankası emeklilere para dağıtıyor! 7500 TL’lik promosyona ek 2500 TL’lik hediye tanımlanacak Türkiye Finans Katılım Bankası emeklilere para dağıtıyor! 7500 TL’lik promosyona ek 2500 TL’lik hediye tanımlanacak

 İmalat Sanayi ve Ara Mallarının Rolü


Eylül ayında imalat sanayi, Türkiye'nin toplam ihracatında yüzde 94,1'lik bir paya sahip oldu. İthalatta ise ara mallarının payı yüzde 71,3 olarak kaydedildi.

Bu verilere göre, Türkiye'nin eylül ayı dış ticaretinde ihracat ve ithalat miktarlarında düşüş yaşandığı görülmektedir. İhracatın azalmasıyla birlikte dış ticaret açığının da azaldığı ve ihracatın ithalatı karşılama oranının arttığı belirtilmektedir.