Türkiye'nin Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyaçları doğrultusunda planlanan 40 yeni F-16 Blok-70 tedarik ve mevcut 79 F-16'nın modernizasyonu süreci, ABD Kongresi onayına sunuldu. Ancak, bu süreçle ilgili çıkan "Türkiye'ye F-16 satışı şartlara bağlandı" iddiaları, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlandı. Açıklamada, onay sürecinin sadece uçakların tedariki ve modernizasyonunu değil, aynı zamanda mühimmat, malzeme ve teçhizat taleplerini içerdiği belirtildi. Ayrıca, bazı Yunan kaynaklı haber sitelerinde çıkan iddiaların doğru olmadığı vurgulandı.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, onay sürecinin 26 Ocak'ta başladığı ve sadece uçakların tedariki ve modernizasyonunu değil, aynı zamanda mühimmat, malzeme ve teçhizat taleplerini içerdiği detaylarına yer verildi.

Basın yayın organlarında çıkan "Türkiye'ye F-16 satışı şartlara bağlandı" iddiaları, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlandı. Açıklamada, iddianın gerçeği yansıtmadığı ve F-16 tedariki ile modernizasyonunun herhangi bir şarta bağlı olmadığı belirtildi.

Bakan Fidan, G20 Zirvesi’nde Gazze’yi Gündeme Taşıyacak Bakan Fidan, G20 Zirvesi’nde Gazze’yi Gündeme Taşıyacak

 Onay sürecinin başlamasının ardından, ilgili uçaklara ait teklif ve kabul mektuplarıyla çalışmalara başlanacağı belirtildi. Sürecin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları doğrultusunda planlanan tedarik ve modernizasyonu tamamlamayı hedeflediği vurgulandı.

Kaynak: ( İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi)