Ankara'dan gelen son dakika haberi, Ticaret Bakanlığı'nın sert tedbirler aldığını gösteriyor. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nun son toplantısında alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı.

Başta marketlerdeki temel gıda ve ihtiyaç ürünlerindeki fahiş fiyat artışları olmak üzere, otomotiv sektöründeki stokçuluk eylemleri, hazır beton ve çimento sektöründeki fahiş fiyat artışları ve ekmek fiyat tarifelerine aykırı satışlar ele alındı.

Bu kapsamda, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen işletmelere toplam 61 milyon 66 bin 431 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Bu cezaların, piyasalarda fiyatlama davranışlarını bozarak tüketicileri olumsuz etkileyen eylemlerin önlenmesi adına caydırıcı bir etkisi olması bekleniyor.

Ticaret Bakanlığı'nın 4 Yıllık Denetim Raporu: 80 Bin İşletme ve 500 Bin Ürün İncelendi Ticaret Bakanlığı'nın 4 Yıllık Denetim Raporu: 80 Bin İşletme ve 500 Bin Ürün İncelendi

Geçen yıl da benzer uygulamalarla piyasalarda düzen sağlanmaya çalışılmış ve toplamda 355 milyon 804 bin 957 lira idari para cezası uygulanmıştı. Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin mağduriyet yaşamaması ve serbest rekabetin korunması adına sıkı denetimlerine devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı