Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye genelindeki piyasa gözetim ve denetim faaliyetlerine ilişkin önemli bilgiler paylaştı. AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlık bütçesi görüşülürken, Bakan Bolat, fahiş fiyat artışlarına yönelik yapılan denetimlerin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Bakan Bolat, 81 ilde gerçekleştirilen denetimlerde elde edilen verileri sunumunda aktardı. Bu yıl içinde yapılan denetimler sonucunda toplamda 52 milyon lira idari para cezası uygulandığını belirten Bolat, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından da haksız uygulamalara 142,5 milyon lira idari para cezası verildiğini ifade etti. Ayrıca, ikinci el taşıtların sıfır fiyatının üzerinde satılmasının ve ilan yoluyla pazarlanmasının yıl sonuna kadar yasaklandığını da dile getirdi ve bu kapsamda 67,5 milyon lira idari para cezası uygulandığını bildirdi.

Özellikle emlak sektöründe yapılan denetimlerde de önemli sonuçlara ulaşıldığını belirten Bakan Bolat, tespit edilen 545 emlak işletmesine 54,5 milyon lira idari para cezası uygulandığını açıkladı. Bununla birlikte, sahte ilanlar yoluyla fiyatların şişirilmesini engellemek amacıyla ilan verenlerin kimlik ve iletişim bilgilerinin doğrulanması için bir yönetmelik değişikliği yapıldığını ve bu değişikliğin uygulanmaya başladığını belirtti.

Ticaret Bakanı Bolat, fahiş fiyat artışlarına karşı mücadele kapsamında ise 2023 yılında 9 bin 761 firma ve 44 bin 802 ürünün denetlendiğini açıkladı.

Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı Dışişleri'nden Irak'a Başsağlığı Mesajı

(İLKHA)