Brent Petrolün Varili 81 Doları Geçti Brent Petrolün Varili 81 Doları Geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın görevinden affını istemesinin ardından, yeni başkan olarak Fatih Karahan atanmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Fatih Karahan, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktayken bu yeni sorumluluğa getirilmiştir.

Erkan'ın istifası ve Karahan'ın atanmasıyla ilgili olarak Resmi Gazete'de yapılan açıklamada, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2'nci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına 14/1/1970 tarihli ve 1211 sayılı Kanunun 25'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7'nci maddeleri gereğince Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Sayın Fatih Karahan’ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum." ifadelerini kullanarak Karahan'a başarılar diledi.

Fatih Karahan, 1982 yılında Eskişehir'de doğmuş olup, Boğaziçi Üniversitesi'nde Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun olmuştur. Pennsylvania Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamlamış, çalışma hayatına New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başlamıştır. Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022 yılında Amazon'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başlamış ve 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na atanmıştır. Karahan, Hafize Gaye Erkan'dan görevi devralarak 3 Şubat 2024'te yeni Merkez Bankası Başkanı olmuştur.

Kaynak: (Haber Merkezi)