Yumurta, besleyici ve lezzetli bir gıdadır. Ancak her şeyin fazlası zarardır. Yumurta tüketimini aşırıya kaçırmadan, dengeli ve çeşitli bir beslenme programı uygulamak, sağlığımız için önemlidir.

Peki yumurtayı çok fazla yersek ne olur? Bu sorunun cevabını Circulation dergisinde yayınlanmış olan bir araştırmada bulduk. Araştırma 27 binden fazla kişi üzerinde yapıldı. İşte yumurta yemenin bilinmeyen tehlikeleri…

YUMURTA KABIZLIK, AKNE VE ALERJİ YAPAR

gunde-1-yumurta-yemek-vucuda-bakin-neler-yapiyor-her-gun-yiyoruz-ama-bunu-ilk-kez-duyacaksiniz-1200-598576

Yumurta, protein bakımından zengin bir besindir. Ancak lif içermez. Lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Lif alımı yetersiz olduğunda kabızlık sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle yumurta yiyenlerin lifli gıdalarla dengeli bir beslenme planı izlemesi gerekir.

Yumurta, progesteron hormonu içerir. Bu hormon, ciltte yağ üretimini artırır ve akneye neden olur. Vücut, bu hormonu kendisi de üretir. Ancak yumurta yiyerek fazla miktarda alırsak, cilt problemleri yaşayabiliriz. Eğer cildinizde akne oluşumu varsa, yumurta tüketiminizi gözden geçirmenizde fayda var.

Yumurta, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Yumurta yedikten sonra şişkinlik, gaz, mide ağrısı, baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Bu durum, yumurtanın sindirilmesinde gerekli olan enzimin eksikliğinden kaynaklanabilir. Eğer yumurta alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, bir doktora başvurup test yaptırmanız önerilir.

Türk Kızılay, Günlük 8 Bin 500 Ünite Kan Bağışı Hedefliyor Türk Kızılay, Günlük 8 Bin 500 Ünite Kan Bağışı Hedefliyor

YUMURTA DİYABET RİSKİNİ ARTIRIR VE ÖMRÜ KISALTIR

Yumurta, kan şekerini yükseltebilir. Bu da diyabet hastalığına yakalanma riskini artırır. Circulation dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, günde bir yumurta yemek, kalp hastalığından ölme riskini de artırıyor. Araştırmada, kan kolesterolü ve diyet kolesterolü alımının da kalp hastalığı riskiyle ilişkili olduğu vurgulanmıştır. Bu bulgular, kalp sağlığı için kolesterol alımının azaltılması gerektiğini göstermektedir.

Yumurta sarısı, kolesterol açısından yüksektir. Kolesterol, damar tıkanıklığına ve kalp hastalıklarına yol açar. Araştırmaya göre, yumurta tüketimini azaltmak, yaşam süresini uzatabilir. Aynı araştırmada, her gün yumurta yemek yerine aralıklı olarak tüketmenin daha sağlıklı olduğu belirtilmiştir.

Kaynak: (Haber Merkezi)