ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Kanada Ekonomisi Washington Forumu'nda yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin geçen yıl gösterdiği performansı "oldukça güçlü" olarak nitelendirdi. Ancak Powell, enflasyon hedeflerine ulaşmada beklenen ilerlemenin bu yıl kaydedilmediğine dikkat çekti.

Brent Petrolü 85 Dolar Seviyesinde İşlem Görüyor Brent Petrolü 85 Dolar Seviyesinde İşlem Görüyor

Powell, iş gücü piyasasının iyi bir dengeye doğru ilerlediğini ve istihdamın güçlü kaldığını ifade etti. Ancak çekirdek kişisel tüketim harcamaları endeksi gibi önemli veriler, enflasyonun yüzde 2'lik hedefin üzerinde seyretmeye devam ettiğini gösteriyor. Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düşmesi için daha fazla güvene ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Fed Başkanı, geçen yılın ikinci yarısındaki düşük enflasyon verilerine aşırı tepki vermemek için daha fazla güven aradıklarını belirtti. Ayrıca, yüksek enflasyon devam ederse mevcut kısıtlama seviyesini koruyabileceklerine dikkat çekerek, para politikasının rehberlik eden verilere göre şekillendirileceğini söyledi.

Aynı etkinlikte konuşan Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem, ülkesindeki enflasyonist baskıların azalmaya devam ettiğini ve ekonomide iyileşme işaretleri gördüklerini ifade etti. Macklem, enflasyonun düşme eğiliminde olduğunu ve bu trendin sürmesini umduklarını dile getirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı