Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 19-20 Mart'ta gerçekleşen toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Politika faizinin sabit kaldığı bu toplantının ardından, Fed yetkililerinin ekonomik görünüm ve enflasyon konusunda belirsizliklerle karşı karşıya olduğu belirtildi.

 

Tutanaklara yansıyan görüşlere göre, Fed yetkilileri son verilerin enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2 seviyesine indiğine dair güveni artırmadı. Jeopolitik gerilimler ve enerji fiyatlarındaki artışların enflasyonu yukarı yönlü etkileyebileceği vurgulanırken, finansal koşulların gevşekliğinin de talebi artırarak enflasyon üzerinde baskı oluşturabileceği ifade edildi.

ÇAYKUR, Yaş Çay Alımlarında Kontenjanı Düşürdü ÇAYKUR, Yaş Çay Alımlarında Kontenjanı Düşürdü

 

Fed yetkilileri, mevcut ekonomik koşullar ve enflasyon görünümüne bağlı olarak faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldı. Politika faizinin sıkılaşma döngüsünün zirvede olduğu belirtilirken, ekonominin beklenen seyirde ilerlemesi durumunda para politikasında daha az kısıtlayıcı bir duruşa geçilebileceği öngörüldü.

 

Tutanaklar, Fed'in enflasyonun sürdürülebilir şekilde yüzde 2'ye düşmediğine dair güven kazanana kadar faiz oranlarını düşürme ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor. Fed'in gelecek toplantısı ise 30 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı