Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

 

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 7 Şubat 2024 tarihinde Libya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Fidan, Trablus’ta Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile bir araya geldi.

İkili ilişkiler ve bölgesel konular masada

Dışişleri Bakanlığı, Fidan’ın Dibeybe ile görüşmesine ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, “Sayın Bakanımız, Libya ziyareti kapsamında Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile görüştü. Görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı.” denildi.

Fidan, Dibeybe ile görüşmesinin ardından Libya Görev Grubu Komutanlığı’nı da ziyaret etti. Fidan, burada Türk askeri personeliyle bir araya geldi ve Libya’daki çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Libya’ya destek sözü

Fidan, Libya ziyareti öncesinde Malta’da da temaslarda bulunmuştu. Fidan, Malta Dışişleri Bakanı Ian Borg ile yaptığı ortak basın toplantısında, Türkiye’nin Libya’da barış ve istikrarın sağlanması için yapıcı bir politika izlediğini belirtmişti. Fidan, Libya’nın doğu ve batı arasındaki bölünmüşlüğün diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Fidan, Libya’nın egemenliği, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine saygı duyduklarını ve Libya halkının iradesine destek verdiklerini ifade etmişti. Fidan, Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ne ve Başbakan Dibeybe’ye güven duyduklarını ve iş birliğini artırmak istediklerini söylemişti.

Kaynak: (İLKHA)