Meteorolojiden Toz Taşınımı ve Sağanak Yağış Uyarısı! Meteorolojiden Toz Taşınımı ve Sağanak Yağış Uyarısı!

Dünyanın en önemli güvenlik ve diplomasi platformlarından biri olan Münih Güvenlik Konferansı, bugün Almanya’nın Münih kentinde başlıyor. 16-18 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek konferansa, 100’den fazla ülkeden devlet ve hükümet başkanları, bakanlar, parlamenterler, akademisyenler, sivil toplum temsilcileri ve medya mensupları katılacak.

Konferansın bu yılki ana teması, “Küresel Güvenlik: Yeni Tehditler, Yeni Fırsatlar” olarak belirlendi. Konferansta, küresel salgın, iklim değişikliği, terörizm, siber güvenlik, nükleer silahların yayılması, insan hakları, göç, ticaret, enerji ve bölgesel krizler gibi güncel konular ele alınacak.

Fidan Konferansta Türkiye’nin Görüşlerini Paylaşacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’yi temsilen 60. Münih Güvenlik Konferansı’na katılacak. Fidan, konferansın açılış oturumunda bir konuşma yapacak ve Türkiye’nin küresel güvenlik konusundaki görüşlerini paylaşacak.

Fidan, konferans süresince birçok ikili görüşme de gerçekleştirecek. Fidan’ın, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmesi bekleniyor.

Fidan, ayrıca, Türkiye’nin bölgesel ve küresel meselelerdeki rolü ve vizyonu hakkında bir panelde de konuşacak. Fidan’ın, Türkiye’nin Suriye, Libya, Irak, Afganistan, Kafkasya, Balkanlar, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Orta Doğu ve Afrika’daki politikalarını anlatacağı öğrenildi.

Kaynak: (İLKHA)