Filistin'in tam üye olma yolunda önemli bir adım daha atılıyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) oylanacak olan karar tasarısı, Filistin'in BM üyeliği için belirleyici olacak. Karar tasarısı, Arap Grubu adına Cezayir tarafından hazırlanmış ve "BM Genel Kurulu'na Filistin'in tam üye olarak kabul edilmesi tavsiye edilir." ifadesini içeriyor.

ABD'nin, Filistin'in tam üyelik girişimine yönelik veto kullanma sinyali vermesi, oylamanın sonucu üzerinde belirleyici bir etken olabilir. ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, Filistin'in tam üyeliğinin İsrail ve Filistinliler arasında müzakere edilmesi gerektiğini belirten bir açıklama yapmıştı. Bu durum, BMGK'de gerçekleşecek oylamanın çıktısını önemli ölçüde etkileyebilir.

İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı

Eğer BMGK'de oylama olumlu sonuçlanırsa, konu BM Genel Kuruluna taşınacak. 193 üyeli BM Genel Kurulunda, Filistin'in tam üyelik talebinin kabul edilmesi için oyların 3'te 2'sinin desteğini alması gerekiyor. Filistin'in daha önce de benzer bir başvuru yapmış olması ve 2012 yılında "gözlemci statüsü" alması, sürecin tarihi bağlamını güçlendiriyor.

Filistin, 2011 yılında yaptığı BM'ye tam üyelik başvurusuyla uluslararası alanda önemli bir adım atmış ancak gerekli desteği bulamamıştı. Daha sonra elde ettiği gözlemci statüsü, uluslararası toplumda belirli bir tanınırlık kazandırmıştı. 2024'te yeniden gündeme gelen üyelik talebi, Filistin'in uluslararası arenadaki pozisyonunu güçlendirme arayışını sürdürüyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı