Bankacılık sektörünün mevduatı arttı Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı Bitkisel Ürün Denge Tablolarına göre, Türkiye bitkisel ürünlerde yüksek bir yeterlilik derecesine ulaştı. Özellikle fındıkta elde edilen %683,5’lik yeterlilik derecesi, ülkenin bu alandaki lider konumunu pekiştiriyor.

Tahıl Ürünlerinde Güçlü Yeterlilik 2022-2023 piyasa döneminde tahıl ürünleri toplamında yurt içi üretim, yurt içi talebin %92,3’ünü karşıladı. Buğday üretimi, toplam tahıl üretiminde önemli bir yer tutarken, yeterlilik derecesi durum buğdayında %181,0, diğer buğday türlerinde ise %86,4 olarak gerçekleşti. Arpa ve mısır gibi yem sanayinin temel girdilerinde de yeterlilik oranları sırasıyla %90,0 ve %85,8 oldu.

Meyve ve İçecek Bitkilerinde Fındık Öne Çıkıyor Meyve ve içecek bitkileri kategorisinde fındık, %683,5 ile en yüksek yeterlilik derecesine sahip oldu. Turunçgiller grubu meyveler tamamen yurt içi üretimle karşılanırken, çayın yeterlilik derecesi %97,9 olarak kaydedildi.

Sebze Üretiminde Yüksek Yeterlilik Sebze ürünleri toplamında, yurt içi üretim yurt içi talebin %111,3’ünü karşılayarak, özellikle domates, hıyar ve havuçta yüksek yeterlilik dereceleriyle dikkat çekti. Domateste %117,5, hıyarda %117,4 ve havuçta %113,9 yeterlilik derecesi elde edildi.

 

Kaynak: (İLKHA)