Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kararı ile yapılan erken genel seçimlerin ikinci turunda, solcu Yeni Halk Cephesi ittifakı birinci çıktı. İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı resmi sonuçlara göre, solcu ittifak Ulusal Meclis'te 178 sandalye kazandı. Macron'un ittifakı 150 milletvekili çıkarırken, aşırı sağcı Ulusal Birlik İttifakı (RN) 125 milletvekili ile Meclis'e girdi. Seçimlere katılım oranı yüzde 66,6 olarak kaydedildi.

Seçim sonuçları, hiçbir ittifakın veya partinin mecliste salt çoğunluk olan 289 milletvekili sayısına ulaşamadığını gösterdi. Milletvekili sayısı şu an 250 olan Macron ittifakının Meclis'teki sandalye sayısı 150'ye düşerken, aşırı sağcı RN ittifakının milletvekili sayısı 89'dan 125'e yükseldi. Solcu ittifak ise 150 olan sandalye sayısını 178'e çıkardı.

İsrail'in Han Yunus'a Düzenlediği Hava Saldırısında Ölü ve Yaralılar Var İsrail'in Han Yunus'a Düzenlediği Hava Saldırısında Ölü ve Yaralılar Var

30 Haziran'da yapılan genel seçimlerin ilk turunda, aşırı sağcı RN ittifakı yüzde 33 civarında oy alarak birinci gelmişti. Bunun üzerine, Macron cephesi ve sol partiler, aşırı sağın mecliste çoğunluk sağlamasını engellemek için üstü kapalı bir işbirliğine gitmişti. İlk turun ardından 3 adayın ikinci tura kaldığı 306 seçim bölgesinde, diğer partilerden 200'den fazla aday seçim yarışından çekilmişti. Resmi verilere göre, ikinci tura katılmaya hak kazanan 215 aday, RN'yi engellemek amacıyla seçime girmemeyi tercih etmişti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı