Fransa’da Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın zaferinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Meclisi feshederek erken seçime gitme kararı alması, seçim sonuçlarını değiştirmedi. İçişleri Bakanlığının açıkladığı seçim sonuçlarına göre, Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Birlik (RN) partisi ve diğer aşırı sağ partiler, oyların yüzde 33,15’ini alarak birinci sıraya yerleşti.

İsrail, Gazze'de "Güvenli" İlan Ettiği Bölgenin Derhal Boşaltılmasını İstedi İsrail, Gazze'de "Güvenli" İlan Ettiği Bölgenin Derhal Boşaltılmasını İstedi

Sol partilerin oluşturduğu Yeni Halk Cephesi İttifakı ise yüzde 28 oy oranıyla ikinci sırada yer aldı. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un "Cumhuriyet İçin Hep Birlikte" ittifakı ise yüzde 20 oyla üçüncü sırada kaldı. 

Seçimin en büyük kaybedenleri arasında, oy oranı yüzde 6,6’ya gerileyen merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi de bulunuyor. 2022'deki genel seçime göre aşırı sağın oyları 14 puan artarken, Macron ittifakı 6 puan ve Cumhuriyetçiler 4 puan oy kaybetti.

İlk turda Temsilciler Meclisindeki 577 sandalyeden 76’sı sahiplerini bulurken, kalan 501 sandalyenin kazananları 7 Temmuz’da düzenlenecek ikinci turda belli olacak. İlk turda yüzde 50 oy oranına ulaşan 76 milletvekilinin 38’i aşırı sağdan, 32’si sol ittifaktan, 2’si Macron ittifakından ve 3’ü merkez sağdan seçildi.

Kalan 501 seçim bölgesinde düzenlenecek ikinci turda, ilk turda minimum yüzde 12,5 oy oranına sahip adaylar yarışabilecek ve en çok oyu alan aday milletvekili seçilecek.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı