Galatasaray Kulübü, geçen yıl 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından afetlere müdahale etmek için bir adım attı. Sarı-kırmızılı kulüp, GS Arama Kurtarma Ekibi’ni oluşturarak, bölgede faaliyetlerde bulundu.

Berat töreni düzenlendi

GS Arama Kurtarma Ekibi’nde yer alacak olanlar ve AKUT Vakfı ile iş birliği içinde eğitmen olacak adaylar için şubat ayı divan kurulu toplantısında berat töreni düzenlendi. Toplantı, Aykutalp Derkan başkanlığında Ali Sami Yen Spor Kompleksi RAMS Park’taki Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, yönetim ve divan kurulu üyeleri katıldı.

AKUT Vakfı İkinci Başkanı ve kulüp üyesi Saydun Gökşin, törende yaptığı konuşmada, “İlk aşamada 3 bin kişiye ilk müdahale eğitimi vereceğiz. Bununla 3 bin kişilik bir afet ordumuz olacak. Bugün bir şeye karar verip, yarın unutan bir ekip değiliz. Galatasaray, afetlere müdahale gücünü oluşturmak için ilk adımı attı. Bundan dolayı başkanımız ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.” dedi.

Özbek: “Bölge insanı bizden irtibat bekliyor”

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, deprem bölgesindeki vatandaşların kendileriyle sürekli irtibatta olmalarını beklediğini söyledi. Özbek, “İlk andan itibaren acil yardım çalışması, geçici ve kalıcı konutlar yapıldı. Bana göre büyük afete uğramış bölge insanının beklentisi, bizlerin sürekli bölgede, onlarla irtibatta olması. Yaptığımız ziyaretlerde kullanılan ifadeler, bu dokunuşların çok önemli olduğu hissini uyandırdı.” diye konuştu.

Barış Alper Yılmaz, fair play örneği gösterdi Barış Alper Yılmaz, fair play örneği gösterdi

Özbek, kalıcı ve sürdürülebilir adımlar attıklarını dile getirerek, “Bölgeden elimizi çekmemenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda felaketler, erdemleri sergileme zamanıdır. Biz de ülkemizin en organize sivil toplum kuruluşu olduğumuzun bilinci içinde gücümüzü ve kaynaklarımızı harekete geçirdik. Yalnızca bu felaketin yaralarını sarmak için değil gelecekle ilgili de kalıcı ve sürdürülebilir adımlar attık. 15 Şubat 2023’te bu salonda deprem gündemiyle toplandığımızda acil durum müdahale ekibi kurma sözü vermiştik. Şu anda bu teşkilatlanmaya ilişkin ilk ve en önemli aşama tamamlandı. Beratlarını alan arkadaşlarımız, kulübümüzün ilk acil durum müdahale ekibi hem de ülkemizin dört bir yanında yetiştirilecek ilk müdahale ekiplerimizin eğitmenleridir. Kendilerini tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yazgan: “Galatasaray, bir spor kulübünden çok daha fazlası”

Galatasaray Kulübü Genel Sekreteri Eray Yazgan, geride kalan 1 yılda deprem bölgesinde yaptıklarıyla ilgili bilgi verdi. Yazgan, depremlerde hayatını kaybedenlere rahmet, aile ve yakınlarına sabır, hala tedavisi devam eden vatandaşlara şifa diledi. Yazgan, bölgeye desteklerinin hiç bitmeyeceğini dile getirdi.

Yazgan, dünyanın çoklu kriz ortamından geçtiğini aktararak, “Bu süreçte güçlü ve organize sivil toplumun rolü artık daha da kritik hale geldi. Galatasaray, tarihi boyunca bu tür zorlu süreçlerde kendine yakışanı yapan, aklını, yüreğini ve tüm enerjisini ülkesi için harcamaya hazır insanların camiası olarak bir spor kulübünden çok daha fazlası olduğunu gösterdi. Son 1 yıldır ana faaliyetimiz olan spordaki odağımızı kaybetmeden yüksek planlama ve koordinasyon kabiliyetlerimizle insan gücümüzü ortaya koyduk.” şeklinde görüş belirtti.

Kaynak: AA