Sütün ekşimesini önlemek meğer bu kadar kolaymış! İçine bir tutam atmak yeterli… Sütün ekşimesini önlemek meğer bu kadar kolaymış! İçine bir tutam atmak yeterli…

Gazze Şeridi'nde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ofisi, bombalama saldırısı sonucunda hedef alındı. UNDP yetkilileri, ofislerinin bombalanmasıyla ilgili olarak derin bir üzüntü duyduklarını ve saldırının önemli sayıda ölüm ve yaralanmaya yol açtığını bildirdi. Saldırının ardından 6 Kasım'da UNDP, yerleşkeye sığınan birkaç yüz kişinin olduğunu ve bu sayının zamanla arttığını belirtti.

UNDP'den yapılan açıklamada, Gazze'deki Birleşmiş Milletler yerleşkesinin bombalanmasının kabul edilemez bir olay olduğu vurgulandı. Sivil halkın, sivil altyapının ve BM tesislerinin dokunulmazlığının her zaman korunması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, çatışmanın ortasında kalan sivillere yönelik süregelen ölüm ve yaralanma trajedisinin sona erdirilmesi gerektiği ifade edildi.

Uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi ve bu hukuka riayet edilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, ayrımcılık, orantılılık ve ihtiyat ilkelerine uyulması çağrısı yapıldı. BM tesislerine yönelik saldırılar ve sivillerin zarar görmesinin kabul edilemez olduğu belirtildi.

(İLKHA)