Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), işgal rejiminin Gazze’de gazetecileri hedef alarak katletmesini şiddetle kınadı. IFJ, gazetecilerin ölümleriyle ilgili soruşturma açılmasını talep etti. Gazze’de 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırılarda 62 gazeteci hayatını kaybetti.

IFJ: Gazetecilerin katledilmesi kabul edilemez

IFJ, Brüksel merkezli bir açıklama yaparak, Gazze’de gazetecilerin katledilmesini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi. IFJ, işgal rejiminin uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal ettiğini belirtti. IFJ, gazetecilerin ölümleriyle ilgili derhal bağımsız ve tarafsız bir soruşturma başlatılmasını istedi.

NATO Tiger Meet Tatbikatı 2024 Başarıyla Tamamlandı NATO Tiger Meet Tatbikatı 2024 Başarıyla Tamamlandı

Gazze’de 62 gazeteci şehit oldu

Filistin resmi haber ajansı WAFA, işgal rejiminin 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 6’sı kadın 62 gazeteciyi katlettiğini duyurdu. WAFA, hayatını kaybeden gazetecilerin isimlerine, ölüm tarihi ve yerlerine yer verdi. IFJ de açıklamasında, şehit olan gazetecilerin isimlerini paylaştı.

Son videoyu çeken gazeteci Ayat Haddura

IFJ, açıklamasında, hayatını kaybetmeden önce muhabiri olduğu “Alghad” televizyon kanalına görüntülü bağlanarak gelişmeleri aktaran kadın gazeteci Ayat Haddura’nın son sözlerinin yer aldığı videoyu da paylaştı. Haddura, videoda, “Bu, son video olacak. İşgal rejimi, Gazze’yi bombalıyor. Gazze halkı, direnişe destek veriyor. Gazze halkı, özgürlüğü için mücadele ediyor.” dedi. 
Kaynak: (İLKHA)