Gazze Şeridi'nde işgalci siyonistler tarafından başlatılan saldırılar devam ederken, şehit olan Filistinlilerin sayısı 10 bini aştı. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref El Kudra, işgalin başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana gerçekleştirilen katliam ve saldırılarla ilgili güncel bilgileri paylaşmaya devam ediyor.

Dr. El Kudra'nın verilerine göre, Gazze Şeridi'nde işgal bombardımanı nedeniyle her 4 dakikada bir Filistinli şehit oluyor. Ayrıca, her saat başı 6 çocuk ve 4 kadının işgal bombalamaları sonucunda hayatını kaybettiği gözlemleniyor.

Son saatlerde işgalin 19 ayrı katliam gerçekleştirdiğini belirten El Kudra, 252 kişinin şehit olduğunu ifade etti. Ailelere yönelik katliamların ise 1.050 aileye ulaştığını aktaran El Kudra, saldırıların ikinci ayına girilmesiyle birlikte şehit sayısının 5 bin 104'ü çocuk, 2 bin 641'i kadın olmak üzere toplamda 10 bin 22'ye yükseldiğini ve yaralı sayısının ise 25 bin 408'e ulaştığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü, enkaz altında kayıp olan kişi sayısının en az 2 bin 600 olduğunu, bunlardan 1.200'ünçocuk olduğunu belirtti. Ayrıca, işgalin hedefi haline gelen sağlık kurumlarıyla ilgili bilgiler de paylaşıldı. 192 sağlık personelinin şehit olduğu, 116 kurumun hedef alındığı ve 16 hastanenin faaliyet dışı kaldığı ifade edildi.

Dr. El Kudra, işgalci rejimin Gazze'deki hastaneleri ve ambulansları hedef aldığını vurgulayarak, son birkaç saat içinde El Nasr Çocuk Hastaneleri, El Rantisi İhtisas Hastanesi, Göz Hastaneleri ve Ruh Sağlığı Hastanelerinin saldırıya uğradığını belirtti.

Saldırıların ikinci ayına girilmesiyle birlikte sağlık sisteminin tamamen aciz hale geldiğini ifade eden El Kudra, tüm tarafları, yardımların geçişini sağlamak için güvenli bir insani koridor açmaya çağırdı ve fırınların doğrudan hedef alınmasının nüfusa yiyecek sıkıntısıyla büyük bir krize yol açtığını belirtti.

Gazze'deki Şifa Hastanesi Diyaliz Bölümü Yeniden Hizmete Açıldı Gazze'deki Şifa Hastanesi Diyaliz Bölümü Yeniden Hizmete Açıldı

(İLKHA)