Şifa Hastanesi’nde 13 ölü, 60’tan fazla yaralı

DSÖ’den yapılan açıklamada, Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa Hastanesi’nin girişinde saldırı meydana geldiği sırada ambulansların, ağır yaralı ve hastaları Gazze Şeridi’nin güneyindeki hastanelere tahliye ettiği belirtildi. Açıklamada, “Bu saldırıda ilk bilgilere göre 13 kişi öldü, 60’tan fazla kişi de yaralandı. Hastane altyapısı ve bir ambulansta hasar oluştu” denildi.

Açıklamada, hastaların, yatak kapasitesinin aşılması ve binlerce yerinden edilmiş insanı barındıran Şifa Hastanesi üzerindeki yükü azaltmak amacıyla hastaların sevk edildiği ifade edildi.

Kudüs ve Endonezya hastanelerine de saldırı

Açıklamada, aynı gün Kudüs Hastanesi’nde en az 21 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan iki saldırı ve Endonezya Hastanesi yakınlarında başka bir saldırının daha bildirildiği kaydedildi.

DSÖ, Gazze’de Kudüs, Endonezya ve Şifa hastaneleri yakınlarına düzenlenen saldırıları kınadığını ve bu saldırıların kabul edilemez olduğunu belirtti.

Sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar uluslararası insani hukukun ihlali

DSÖ açıklamasında, “Hastanelerin hedef alınması ve tıbbi malzeme, yakıt ve su gibi temel yardımların ulaştırılmasının kısıtlanması da dahil sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar, uluslararası insani hukukun ihlali anlamına gelebilir. DSÖ, tüm sağlık çalışanlarının, hastaların, sağlık ulaşım araçları ve tesislerinin acilen korunması gerektiğini vurgulayarak acil ateşkes çağrısını yineliyor” ifadelerini kullandı.

İşgalci Esirler Serbest Bırakılırken Mücahidlere El Sallamaları Dünya Gündemine Oturdu! İşgalci Esirler Serbest Bırakılırken Mücahidlere El Sallamaları Dünya Gündemine Oturdu!

(İLKHA)