Türkiye-Katar arasında 12 anlaşma imzalandı Türkiye-Katar arasında 12 anlaşma imzalandı

Gazze'deki işgal rejimi tarafından düzenlenen saldırılar sonucunda yaşanan yıkımın boyutları dehşet verici bir hal almış durumda. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), "Gazze Savaşı, Filistin Üzerindeki Olası Sosyo-Ekonomik Etkiler" adlı raporunu paylaşarak Gazze'deki konutların yüzde 50'sinin işgalcilerin saldırıları sonucu yok olduğunu bildirdi.

Raporun açıklanmasının ardından UNDP Arap Ülkeleri Bölgesel Büro Direktörü ve Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah el-Derderi ile BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) Yönetici Sekreteri Rola Dashti, düzenledikleri basın toplantısında durumu değerlendirdi.

el-Derderi, yaptığı açıklamada, sadece bir ay içerisinde Gazze'deki konutların yüzde 50'sinin yok olduğunu belirterek bu durumun önemli bir sınav olduğunu ifade etti. Suriye'deki savaşın dördüncü yılında bile bu oranda konut kaybının yaşanmadığını vurgulayan el-Derderi, Gazze'deki yıkımın daha önce hiç görülmemiş boyutlarda olduğunu ve savaşın sona ermesine rağmen insani etkilerinin uzun süreceğini dile getirdi.

ESCWA Yönetici Sekreteri Rola Dashti ise, yaşanan yıkımın ardında gerçek insanların olduğunu hatırlatarak, Gazze'deki yıkımın olağanüstü boyutlarda olduğunu belirtti. Dashti, temel hizmetlere erişemeyen Gazze toplumunun yüzde 96'sının çok boyutlu yoksulluk içine düştüğünü vurgulayarak uluslararası toplumun kalıcı barışın inşası için bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.

(İLKHA)