Baş dönmesi, kişinin kendisinin veya çevresinin döndüğünü hissetmesidir. Baş dönmesi, birçok kişide zaman zaman görülebilen bir şikayettir. Ancak baş dönmesi, bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

DSÖ’den Kuduz Alarmı: Sokak Köpekleri Büyük Risk Taşıyor DSÖ’den Kuduz Alarmı: Sokak Köpekleri Büyük Risk Taşıyor

Bu nedenle baş dönmesi yaşayan kişilerin, nöroloji uzmanına başvurması ve gerekli tetkikleri yaptırması önemlidir. Şimdi vertigo da denilen baş dönmesinin belirtileri ve tedavisi ile alakalı detaylara bakalım.

BAŞ DÖNMESİNİN NEDENLERİ

6d1864c2-3bda-4392-ba86-ec9164b06d86

Baş dönmesinin en sık nedeni, iç kulakçıkta bulunan kristallerin yer değiştirmesidir. Bu durum, ani baş hareketleri, travma, enfeksiyon veya yaşlanma gibi faktörlerle ortaya çıkabilir. İç kulakçık, vücudun denge merkezidir. Kristallerin yer değiştirmesi, denge bozukluğuna ve baş dönmesine yol açar. Bu tip baş dönmesi, genellikle kısa süreli ve pozisyonla ilgilidir. Tedavisi için, kristallerin yerine oturtulması için yapılan manevralar uygulanabilir.

Baş dönmesinin bir diğer nedeni, beyinle ilgili sorunlardır. Beyin tümörü, MS (multipl skleroz), inme, beyin kanaması, beyin iltihabı, migren gibi hastalıklar, baş dönmesine neden olabilir. Baş dönmesinin bir başka nedeni, sistemik veya dâhiliye hastalıklarıdır. Tansiyon düşüklüğü, anemi, şeker hastalığı, tiroid hastalığı, kalp hastalığı, kulak enfeksiyonu, meniere hastalığı gibi hastalıklar, baş dönmesine neden olabilir.

BAŞ DÖNMESİNİN BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, baş dönmesi ile ilgili şunları söyledi: “Baş dönmesi, tek başına bir hastalık değildir. Birçok hastalığın bulgusu olarak karşımıza çıkabilir. Baş dönmesi ile gelen hastalarımızda, kulakta çınlama, bulantı, kusma, dengesizlik, görme bozukluğu, baş ağrısı, bayılma, çift görme, konuşma bozukluğu, yüzde uyuşma, kol veya bacakta güçsüzlük gibi belirtiler olabilir. Bu belirtiler, baş dönmesinin nedenine göre değişir. Baş dönmesinin tedavisi de, nedenine göre farklılık gösterir. Beyinle ilgili hastalıklarda ise, ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi uygulanabilir. Sistemik veya dâhiliye hastalıklarında ise, hastalığın tedavisi yapılır. Baş dönmesi, çok ciddi hastalıkların habercisi de olabileceği için, mutlaka nörolojik muayene ve tetkikler yapılmalıdır. Baş dönmesini hafife almayın, sağlığınızı riske atmayın.”

Kaynak: (Haber Merkezi)