Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilere geleneksel çocuk oyunlarını öğretmek ve kültürel değerleri aktarmak amacıyla Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) önemli bir adım attı. Bakanlık, 100 geleneksel çocuk oyununun nasıl oynandığını gösteren videolara işaret dili ekleyerek öğrencilere daha erişilebilir bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, milli ve kültürel değerlerin önemini vurgulamak, sosyal ve duygusal gelişimi desteklemek ve öğrencileri hayata hazırlamak için geleneksel çocuk oyunlarının okullarda canlandırılmasının önemine dikkat çekildi. Bu kapsamda, okul bahçeleri ve uygun alanlarda çocuk oyunları için fiziksel düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

"Yüz Yüze 100 Çocuk Oyunu kitabı" ve Öğretmen Uygulama Kılavuzu'nu kapsayan bu girişim, öğrencilere geleneksel oyunları öğretmenin yanı sıra işitme engelli öğrencilere de erişim imkanı sunuyor. Videolara eklenen işaret dili, işitme engelli öğrencilerin oyunları daha kolay anlamasına ve katılmasına olanak tanıyor.

Hazırlanan videolara, EBA platformu üzerinden erişilebiliyor. Bu adım, öğrencilere geleneksel oyunları öğrenme ve kültürel değerleri keşfetme fırsatı sunuyor.

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Başvuruları Başlıyor 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ataması Başvuruları Başlıyor

Bakanlık, ekran bağımlılığı ve obezite gibi sorunlarla mücadelede önemli bir rol oynayan geleneksel çocuk oyunlarını teşvik etmek için tüm illerde özellikle bahar aylarında şenlikler düzenleme hedefini belirtti. Bu etkinlikler, çocukların fiziksel aktiviteye teşvik edilmesi ve kültürel miraslarının yaşatılmasına katkı sağlayacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı